Festival Struny podzimu právě začíná

Již 19. ročník multižánrového hudebního festivalu Struny podzimu bude letos slavnostně zahájen 6. října ve Státní opeře koncertem současné královny portugalského fada zpěvačky Marizy, která tak otevře sérii devíti koncertů letošního festivalu. Motto letošního ročníku zní: „Jazz i klasika, tradice i experiment.“

Oblíbený podzimní hudební festival zprostředkovává publiku rozmanité hudební zážitky v dobře namixovaném koktejlu jazzu, klasiky, crossover projektů a word music, a to vše v podání světové hudební špičky. Struny podzimu se snaží svému publiku zprostředkovat různorodost hudebního světa bez ohledu na žánrové kategorie. Výsledný koktejl pak tvoří jeden z nejinovativnějších hudebních projektů v Praze.

Letos můžete na festivalu vidět sólový debut postmoderní divy violoncellistky Mayai Beiser. Perkusionista Colin Currie uvede se svým souborem a za aktivní účasti legendárního skladatele Steva Reicha jeho klíčové opusy. Fenomenální jazzový klavírista Ahmad Jamal, je i přes svůj úctyhodný věk stále k nezastavení. Královna španělského flamenca Estrella Morente propojuje andaluskou hudební tradici s novými impulzy. Letošním objevem festivalu je Chris Thille, který vystoupí spolu s vynikajícím klavíristou Bradem Mehldauem.

Festival se koná v rozličných pražských koncertních sálech, které jsou pečlivě voleny tak, aby posluchačský zážitek byl co nejvíce komplexní. V kombinaci s hudbou se tak každá návštěva koncertu stává velkým kulturním zážitkem.

Kromě devíti koncertů nabízí letošní festival víkend pro děti a jejich rodiče v divadle Minor (Struny pro děti) a klubovou noc Spotlight, která je jakýmsi minifestivalem mladých talentů hudební scény.